| Part Number | MAX1379ATP+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 876400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Dual SAR 1.25Msps 12-bit Serial 20-Pin TQFN EP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX1379ATP+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX1379ATP+T |
|---|---|
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Number of ADCs | 2 |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Differential Input | Yes |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Supplier Package | TQFN EP |
| Full Scale Error | ±6 LSB |
| Rad Hard | No |
| Maximum Power Dissipation | 2758.6 mW |
| Voltage Supply Source | Single |
| Single-Ended Input | Yes |
| Typical Power Dissipation | 90 mW |
| Integral Nonlinearity Error | ±1.25 LSB |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Screening Level | Automotive |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Input Signal Type | Single-Ended|Differential |
| Sample and Hold | Yes |
| Input Type | Voltage |
| Mounting | Surface Mount |
| Signal to Noise Ratio | 72 dB |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Input Voltage | 4.096|±2.048 V |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.25 V |
| Product Dimensions | 5 x 5 x 0.73 mm |
| Sampling Rate | 1.25 Msps |
| MSL Level | 1 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire, SPI, QSPI, Microwire) |
| Pin Count | 20 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 20TQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MAX1379ATP+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 50ksps 12-bit Serial 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7823E 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 250ksps 16-bit Serial 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS8509IDBR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal Pipelined 50Msps 12-bit Serial 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS5281IRGCT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for ADC128S102CIMT NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 128sps 16-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS1100A7IDBVT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 250ksps 16-bit Parallel 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS8515IDBG4.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS8341E 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Quad Delta-Sigma 2ksps 24-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1220IPW.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 94.4ksps 12-bit Serial 8-Pin uMAX T R Download PDF datasheet for MAX11612EUA+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLV2556IDWR.pdf |