| Part Number | MAX1496EAI+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 498660 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Delta-Sigma 5sps 3 1 2Digit LED 28-Pin SSOP |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX1496EAI+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX1496EAI+ |
|---|---|
| Input Signal Type | Differential |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Input Type | Voltage |
| Digital Interface Type | LED |
| Pin Count | 28 |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 Count |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Rad Hard | No |
| Differential Input | Yes |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Resolution | 3.5 Digit |
| Number of ADCs | 1 |
| Product Dimensions | 10.33 x 5.38 x 1.78 mm |
| Architecture | Delta-Sigma |
| Digital Supply Support | Yes |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Sample and Hold | No |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Input Voltage | ±0.2/±2 V |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Maximum Power Dissipation | 762 mW |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Supplier Package | SSOP |
| Full Scale Error | 0.5 % of FSR |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Single-Ended Input | No |
| MSL Level | 1 |
| Sampling Rate | 5 sps |
| Polarity of Input Voltage | Bipolar |
| Package | 28SSOP |
| Replacement Part Number | PART-MAX1496EAI+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 780sps 24-bit Serial 48-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ADS1217IPFBR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual Pipelined 125Msps 14-bit Parallel Serial LVDS 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS4245IRGCT.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 50ksps 8-bit Serial 20-Pin SSOP Download PDF datasheet for MAX1110EAP+.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single Dual Slope 3 1 2Digit LCD 44-Pin PLCC Download PDF datasheet for ICL7136CQH+D.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Flash 392ksps 8-bit Parallel 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for TLC0820AIN.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TLC2574IDWG4.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS8861IDGS.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 181ksps 8-bit Serial 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for ADC08831IM NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 16ksps 24-bit Serial 24-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for ADS1211U.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 115ksps 16-bit Serial 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MAX1301BEUP+T.pdf |