| Part Number | TLV1543CDB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 229990 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 38ksps 10-bit Serial 20-Pin SSOP Tube |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLV1543CDB |
| Datasheet download |
| Part Number | TLV1543CDB |
|---|---|
| Product Dimensions | 7.2 x 5.3 x 1.95 mm |
| Pin Count | 20 |
| Single-Ended Input | Yes |
| Sample and Hold | Yes |
| Architecture | SAR |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Minimum Single Supply Voltage | 3 V |
| Differential Input | No |
| No Missing Codes | 10 Bit |
| MSL Level | 1 |
| Input Voltage | 3.3 V |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V |
| Digital Supply Support | No |
| Voltage Supply Source | Single |
| Number of ADCs | 1 |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Digital Interface Type | Serial (4-Wire) |
| Sampling Rate | 38 ksps |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Supplier Package | SSOP |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Full Scale Error | ±1 LSB |
| Voltage Reference | External |
| Resolution | 10 Bit |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Number of Analog Inputs | 11 |
| Package | 20SSOP |
| Replacement Part Number | PART-TLV1543CDB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 125ksps 16-bit Serial 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS1158IRTCR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 40ksps 12-bit Parallel 28-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for MX574AJP+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 30ksps 24-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS1255IDBT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 12-bit Serial 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7818EB 250.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 41ksps 8-bit Serial 16-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for TLV0834IPW.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 105Msps 12-bit Serial (3-Wire) LVDS 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS6124IRHBT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 128sps 16-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS1100A0IDBVR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 85ksps 10-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TLV1544IPWR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 1Msps 18-Bit Serial 20-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX11902ETP+T.pdf |
|
Microchip | ADC Single Delta-Sigma 15sps 16-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MCP3425A0T-E CH.pdf |