| Part Number | MAX1678EUA+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 679620 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Up 0.7V to 5.5V 8-Pin uMAX |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX1678EUA+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX1678EUA+ |
|---|---|
| Output Voltage | 2 to 5.5|3.3 V |
| Maximum Output Current | 0.09 A |
| Product Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95 mm |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Supplier Package | uMAX |
| Pin Count | 8 |
| Minimum Input Voltage | 0.7 V |
| Screening Level | Extended |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Output Type | Adjustable|Fixed |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 0.7 to 5.5 V |
| Efficiency | 90 % |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Step Up |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 8uMAX |
| Replacement Part Number | PART-MAX1678EUA+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
MPS | 2.5A 18V FREQ SELECT BUCK CONVERTER - |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single-OUT Step Down 4.5V to 42V 8-Pin SO PowerPAD T R Download PDF datasheet for TPS54340QDDARQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 7V to 42V 20-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM25005MHX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 1.8V to 5.5V 10-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS63031DSKR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 40V 5-Pin(5+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for LM2595T-5.0 NOPB.pdf |
|
Intersil | Conv DC-DC Dual Step Down 4.5V to 20V 26-Pin QFN Download PDF datasheet for ISL8240MIRZ.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.3V to 4.35V 8-Pin uSIP T R Download PDF datasheet for TPS82695SIPR.pdf |
|
Texas Instruments | Charge Pump STPUP 5V 100mA 20-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS60140PWPR.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.75V to 23V 10-Pin MSOP EP T R - |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 18V 8-Pin SOPowerPAD T R Download PDF datasheet for TPS54628DDAR.pdf |