| Part Number | MAX1733EUK+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 553210 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 5-Pin SOT-23 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX1733EUK+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX1733EUK+T |
|---|---|
| Screening Level | Extended |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Load Regulation | 0 %/mA |
| Operating Supply Voltage | 2.7 to 5.5 V |
| Type | Step Down |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Input Voltage | 2.7 V |
| Product Dimensions | 2.9 x 1.63 x 1.1 mm |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Efficiency | 90 % |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 5 |
| Output Voltage | 1.25 to 2 V |
| Switching Regulator | Yes |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Maximum Output Current | 0.25 A |
| Output Type | Adjustable |
| Line Regulation | 0 %/V |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Switching Frequency | 1200 kHz |
| Package | 5SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-MAX1733EUK+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
GLOBAL MIXED-MODE TECHNOLOGY | MICRO-POWER BOOST DC DC CONVERTER SOT-23 Download PDF datasheet for G5125T11U.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 40V 14-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for LM2574M-12 NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 3V to 16V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX765ESA+T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 40V 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LM2596SX-3.3 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 40V 5-Pin(5+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for LM2595T-12 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Down 4.5V to 28V 16-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS55386PWPR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 20V 16-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS54350PWP.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single-OUT Step Down 4.5V to 60V 10-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX17502GATB+T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Down 4.5V to 18V 16-Pin QFN T R Download PDF datasheet for TPS542941RSAR.pdf |
|
MPS | 1A 6V 17UA COT SYNC BUCK Download PDF datasheet for MP2159GJ-Z.pdf |