MAX1806EUA33+T Maxim Integrated
MAX1806EUA33+T Images
Please contact us for more photos of MAX1806EUA33+T
Part Number MAX1806EUA33+T
Manufacturer Maxim Integrated
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description LDO Regulator Pos 3.3V 0.5A 8-Pin uMAX EP T R
Category Power Management IC
Family Linear Regulator
ROHS Compliant Yes
MSL Level MAX1806EUA33+T
Datasheet download MAX1806EUA33+T.pdf
Request Quotation for MAX1806EUA33+T
MAX1806EUA33+T Specifications
Part Number MAX1806EUA33+T
Maximum Output Current 0.5 A
Output Voltage 3.3 V
Product Dimensions 3.05 x 3.05 x 0.95 mm
Rad Hard No
Supplier Package uMAX EP
Typical Dropout Voltage @ Current 0.175@500mA V
Operating Temperature -40 to 85 °C
Maximum Power Dissipation 1300 mW
Polarity Positive
Output Type Fixed
Accuracy ±1 %
Max Processing Temp 260|300
Line Regulation 0.18 %/V
Minimum Input Voltage 2.25 V
Mounting Surface Mount
Screening Level Extended
Input Voltage Range 5.5 to 2.25 V
Lead Finish Matte Tin
Typical Quiescent Current 0.575 mA
Function LDO
Maximum Input Voltage 5.5 V