| Part Number | MAX186BCPP+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 258710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin PDIP N |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX186BCPP+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX186BCPP+ |
|---|---|
| Number of ADCs | 1 |
| Differential Input | Yes |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Maximum Power Dissipation | 889 mW |
| Number of Analog Inputs | 8|4|4 |
| Rad Hard | No |
| Typical Power Dissipation | 7.5 mW |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Minimum Dual Supply Voltage | ±4.75 V |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Single-Ended Input | Yes |
| Max Processing Temp | 300 |
| Supplier Package | PDIP N |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.5 LSB |
| Digital Interface Type | Serial (4-Wire, SPI, QSPI, Microwire) |
| Input Signal Type | Single-Ended|Pseudo-Differential|Differential |
| Sample and Hold | Yes |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.75 V |
| Input Type | Voltage |
| Full Scale Error | ±3 LSB |
| Voltage Supply Source | Single|Dual |
| Typical Dual Supply Voltage | ±5 V |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Architecture | SAR |
| Screening Level | Commercial |
| Input Voltage | 4.096|±2.048 V |
| Sampling Rate | 133 ksps |
| Digital Supply Support | No |
| MSL Level | 1 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Maximum Dual Supply Voltage | ±5.25 V |
| Voltage Reference | Internal |
| Pin Count | 20 |
| Product Dimensions | 26.54 x 7.87 x 4.45 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Resolution | 12 Bit |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 20PDIP N |
| Replacement Part Number | PART-MAX186BCPP+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 250ksps 16-bit Parallel 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS8515IDBR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 128sps 16-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS1110A0IDBVR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS7841E 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS8345E 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 188.9ksps 10-bit Serial 6-Pin TSOT T R Download PDF datasheet for ADC101C021CIMKX NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 115ksps 14-bit Serial 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MAX1033BEUP+.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 96ksps 24-bit Serial 32-Pin QFN Download PDF datasheet for WM8737CLGEFL.pdf |
|
Intersil | ADC Single Dual Slope 3sps 3 1 2Digit LCD 40-Pin PDIP Download PDF datasheet for ICL7136CPLZ.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 80Msps 12-bit Parallel 48-Pin HTQFP EP T R Download PDF datasheet for ADS809Y 250.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 250ksps 14-bit Serial 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC141S626CIMMX NOPB.pdf |