| Part Number | MAX188CCPP+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 623850 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin PDIP N |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX188CCPP+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX188CCPP+ |
|---|---|
| Single-Ended Input | Yes |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Input Signal Type | Single-Ended|Pseudo-Differential|Differential |
| Digital Interface Type | Serial (4-Wire, SPI, QSPI, Microwire) |
| Sample and Hold | Yes |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.75 V |
| Voltage Supply Source | Single|Dual |
| Input Type | Voltage |
| Typical Dual Supply Voltage | ±5 V |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Architecture | SAR |
| Screening Level | Commercial |
| Input Voltage | 4.096|±2.048 V |
| Sampling Rate | 133 ksps |
| Digital Supply Support | No |
| Maximum Dual Supply Voltage | ±5.25 V |
| MSL Level | 1 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.75 LSB |
| Pin Count | 20 |
| Resolution | 12 Bit |
| Product Dimensions | 26.54 x 7.87 x 4.45 mm |
| Supplier Package | PDIP N |
| Max Processing Temp | 300 |
| Number of ADCs | 1 |
| Differential Input | Yes |
| Number of Analog Inputs | 8|4|4 |
| Maximum Power Dissipation | 889 mW |
| Typical Power Dissipation | 7.5 mW |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Minimum Dual Supply Voltage | ±4.75 V |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Full Scale Error | ±2 LSB |
| Voltage Reference | External |
| Rad Hard | No |
| Package | 20PDIP N |
| Replacement Part Number | PART-MAX188CCPP+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLV2542IDR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual Delta-Sigma 96ksps 24-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for PCM1803ADBR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual Pipelined 200Msps 11-bit Parallel Serial LVDS 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS58C28IRGCT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS8860IDGS.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS7230IRSAT.pdf |
|
Intersil | ADC Single Dual Slope 3sps 3 1 2Digit LED 44-Pin MQFP T R Download PDF datasheet for ICL7107CM44ZT.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 12-bit Serial 20-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX1229BCEP+.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 100sps 20-bit Serial 20-Pin SOIC Download PDF datasheet for CS5508-BSZ.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS8345E 2K5.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single 2Msps 14-bit Parallel 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for MAX1316ECM+.pdf |