| Part Number | ADC0809CCVX NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 811490 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 10ksps 8-bit Parallel 28-Pin PLCC T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADC0809CCVX NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | ADC0809CCVX NOPB |
|---|---|
| Sample and Hold | Yes |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Typical Power Dissipation | 15 mW |
| Architecture | SAR |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Pin Count | 28 |
| Maximum Single Supply Voltage | 6 V |
| Resolution | 8 Bit |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Differential Input | No |
| Number of Analog Inputs | 8 |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.5 V |
| Maximum Power Dissipation | 875 mW |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Input Voltage | 5 V |
| MSL Level | 2a |
| Voltage Supply Source | Single |
| Single-Ended Input | Yes |
| Digital Supply Support | No |
| Number of ADCs | 1 |
| Sampling Rate | 10 ksps |
| Supplier Package | PLCC |
| Max Processing Temp | 245 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Dimensions | 11.43 x 11.43 x 3.68 mm |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Voltage Reference | External |
| Package | 28PLCC |
| Replacement Part Number | PART-ADC0809CCVX NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 16-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for MCP3208-BI SL.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 8-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADC088S052CIMTX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS7230IRSAT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 80sps 24-bit Serial 24-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS1232IPW.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 860sps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1118IDGST.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Dual Pipelined 100Msps 10-bit Parallel 48-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX19516ETM+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 860sps 16-bit Serial 10-Pin X2QFN T R Download PDF datasheet for ADS1115IRUGR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Quad Delta-Sigma 128ksps 24-Bit Serial 32-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ADS131A02IPBSR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1.25Msps 10-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS7887SDBVR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 860sps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1115IDGST.pdf |