| Part Number | MAX1925ETC+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 554400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Charger Li-Ion Li-Pol Packs 2000mA 4.2V 12-Pin TQFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX1925ETC+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX1925ETC+T |
|---|---|
| Supplier Package | TQFN EP |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Output Current | 2000 mA |
| Pin Count | 12 |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Voltage | 4.2 V |
| Product Dimensions | 4 x 4 x 0.73 mm |
| Battery Type | Li-Ion|Li-Pol Packs |
| MSL Level | 1 |
| Type | Battery Charger |
| Screening Level | Extended |
| Package | 12TQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MAX1925ETC+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Monitoring Protection 80-Pin TQFP Download PDF datasheet for BQ76PL455ATPFCTQ1.pdf |
|
Texas Instruments | 3-4S LOW POWER PROTECTOR Download PDF datasheet for BQ7790400PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Linear Charge Management Li-Ion Li-Pol 2000mA 8.4V 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for BQ2057WSN.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 2500mA 13.5V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24133RGYT.pdf |
|
Maxim Integrated | Battery Charger NiCD NiMH 20mA 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for DS2711E+T&R.pdf |
|
Texas Instruments | USB AC Adapter Charger Li-Ion Li-Pol 2500mA 3.5V to 4.4V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24196RGER.pdf |
|
Texas Instruments | Overvoltage Protection Device Li-Ion Li-Pol 14mA -0.3V to 30V 8-Pin WSON T R Download PDF datasheet for BQ294700DSGT.pdf |
|
Maxim Integrated | DUAL BATTERY POWER PATH IC; OTP AUTO SELECTION, LOW SOFT ST Download PDF datasheet for MAX14714EWL+T.pdf |
|
Texas Instruments | Power Management System Li-Ion Li-Pol 1700mA 0.6V to 6V 40-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS65023RSBTG4.pdf |
|
Maxim Integrated | Fast Charge Management NiCD NiMH 2000mA 18V 16-Pin PDIP N Download PDF datasheet for MAX713EPE+.pdf |