| Part Number | BQ24195RGER |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 682950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | USB AC Adapter Charger 4500mA 3.5V to 4.4V 24-Pin VQFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ24195RGER |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ24195RGER |
|---|---|
| Product Dimensions | 4.15 x 4.15 x 0.95 mm |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Pin Count | 24 |
| Output Current | 4500 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | USB/AC Adapter Charger |
| Output Voltage | 3.5 to 4.4 V |
| Package | 24VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-BQ24195RGER |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Overvoltage Protection Device Li-Ion 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for BQ294524DRVR.pdf |
|
Texas Instruments | USB Charger Li-Ion Li-Pol 3500mA 4.4V 24-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for BQ24296MRGET.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion Pack 2.48V 12-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ27541DRZR.pdf |
|
Texas Instruments | USB AC Adapter Charger 4500mA 3.5V to 4.4V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24195RGER.pdf |
|
Texas Instruments | Linear Charge Management Li-Ion Li-Pol 2000mA 8.4V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for BQ2057WSNTR.pdf |
|
Maxim Integrated | Fuel Gauge Li-Ion 8-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX17048G+T10.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge NiCD NiMH 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for BQ2016DBQ.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 1000mA 4.35V 10-Pin SON T R Download PDF datasheet for BQ24045DSQT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 10000mA 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24600RVAT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 1500mA 4.2V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24075RGTT.pdf |