| Part Number | BQ25895MRTWR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 401400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 5000mA 4.5V to 5.5V 24-Pin WQFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ25895MRTWR |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ25895MRTWR |
|---|---|
| MSL Level | 2 |
| Rad Hard | No |
| Output Current | 5000 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Output Voltage | 4.5 to 5.5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Supply Voltage | 3.9 to 14 V |
| Product Dimensions | 4 x 4 x 0.75(Max) |
| Screening Level | Industrial |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Pin Count | 24 |
| Supplier Package | WQFN EP |
| Package | 24WQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-BQ25895MRTWR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 2V 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BQ29411DCT3R.pdf |
|
Maxim Integrated | Back-Up Management Li-Ion NiMH 16-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX8568AETE+.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion Li-Pol 0.2mA 3.3V 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ29311PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Fuel Gauge Li-Ion Pack 12-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ27541DRZR-V200.pdf |
|
Texas Instruments | Power Management System Li-Ion Li-Pol 1700mA 0.6V to 6V 40-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS65023RSBT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charge Controller Back-Up Management 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ33100PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion Lithium Phosphate 1mA 0 to 16V 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ7790500PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Li-Ion Li-Pol 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ20Z80DBTR-V102.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion Li-Pol 1.2V 0.975V 48-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BQ77PL900DLR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Monitoring Fuel Gauge Li-Ion Li-Polymer LiFePO4 0V to 16V 44-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ7694003DBTR.pdf |