| Part Number | BQ27421YZFT-G1B |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 480320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Fuel Gauge Li-Ion 1.8V 9-Pin DS-BGA T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ27421YZFT-G1B |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ27421YZFT-G1B |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Screening Level | Industrial |
| Pin Count | 9 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 2.45 to 4.5 V |
| Supplier Package | DSBGA |
| Product Dimensions | 1.59 x 1.5 x 0.275 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Type | Fuel Gauge |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Battery Type | Li-Ion |
| Package | 9DS-BGA |
| Replacement Part Number | PART-BQ27421YZFT-G1B |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol Packs 500mA 4.2V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ25010RHLR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion Li-Pol 15-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ27546YZFR-G1.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Controller Lithium Phosphate 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24620RVAT.pdf |
|
Maxim Integrated | Fuel Gauge Li-Ion 8-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX17040G+T.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 3500mA 4.55V to 5.5V 24-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for BQ24297RGET.pdf |
|
NXP | Battery Controller Li-Ion 64-Pin LQFP EP Tray Download PDF datasheet for MC33771ATA1AE.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge NiCD NiMH 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for BQ2016DBQ.pdf |
|
Microchip | Battery Charger Controller Li-FePO4 130mA to 1100mA 7.2V 10-Pin DFN Download PDF datasheet for MCP73223-C2TI MF.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 1000mA 4.2V 10-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for BQ25060DQCR.pdf |
|
Seiko Instruments | BATTERY PROTECTION IC, 1-Cell Pack, Lithium-Ion Lithium Polymer Rechargeable Download PDF datasheet for S-8261ACSMD-G4ST2S.pdf |