| Part Number | MCP73842-840I UN |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 697860 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Linear Charge Management Controller Li-Ion Li-Pol Packs \u00b130mA 8.4V 10-Pin MSOP |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCP73842-840I UN |
| Datasheet download |
| Part Number | MCP73842-840I UN |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Output Current | ±30 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Screening Level | Industrial |
| Battery Type | Li-Ion|Li-Pol Packs |
| Pin Count | 10 |
| MSL Level | 1 |
| Output Voltage | 8.4 V |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.85 mm |
| Type | Linear Charge Management Controller |
| Supplier Package | MSOP |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 10MSOP |
| Replacement Part Number | PART-MCP73842-840I UN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Battery Charger NiMH 10-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for DS2710G+T&R.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion Lithium Phosphate 1mA 0 to 16V 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ7790500PW.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 2500mA 4.2V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24166RGET.pdf |
|
Maxim Integrated | DUAL BATTERY POWER PATH IC; OTP AUTO SELECTION, LOW SOFT ST Download PDF datasheet for MAX14714EWL+T.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 1500mA 4.2V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24075TRGTR.pdf |
|
Intersil | Battery Charger Li-Ion Li-Pol Packs 1600mA 4.1V 10-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for ISL6292-1CR3Z-T.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 1500mA 4.2V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24074RGTT.pdf |
|
Intersil | Battery Charger Li-Ion 2.4V to 13.82V 32-Pin QFN T R Download PDF datasheet for ISL9237HRZ-T.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge NiCD NiMH Lead-Acid 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for BQ2013HSN-A514TR.pdf |
|
Texas Instruments | Li-Ion 4.3V 8-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ29442DRBR.pdf |