| Part Number | BQ7694001DBTR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 110120 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Monitoring Fuel Gauge Li-Ion Li-Polymer LiFePO4 0V to 16V 44-Pin TSSOP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ7694001DBTR |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ7694001DBTR |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Screening Level | Industrial |
| Output Voltage | 0 to 16 V |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Pin Count | 44 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Supply Voltage | 6 to 25 V |
| MSL Level | 2 |
| Product Dimensions | 11 x 4.4 x 1.05(Max) |
| Rad Hard | No |
| Package | 44TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-BQ7694001DBTR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 2500mA 3.5V to 4.44V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24160ARGET.pdf |
|
STMicroelectronics | Battery Charger Li-Ion 200mA 12-Pin DFN T R Download PDF datasheet for STNS01PUR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 2V 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BQ29410DCT3R.pdf |
|
Intersil | Battery Charger Li-Ion Li-Pol Packs 1600mA 4.1V 10-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for ISL6292-1CR3Z-T.pdf |
|
MPS | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 2000mA 4.2V 16-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP2615GQ-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Lead-Acid Li-Ion Li-Pol NiCD NiMH 10000mA 4.512V 28-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24751RHDR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 1500mA 4.2V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24075TRGTR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion 16mA 2.5V 12-Pin SON T R Download PDF datasheet for BQ27510DRZR-G3.pdf |
|
Texas Instruments | Charge Controller Lead-Acid 16-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for BQ24450DW.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge NiCD NiMH 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for BQ2016DBQ.pdf |