| Part Number | BQ24251YFFR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 651900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Charger Li-Ion 2000mA 4.2V 30-Pin DS-BGA T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ24251YFFR |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ24251YFFR |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Output Current | 2000 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Battery Type | Li-Ion |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Type | Battery Charger |
| Pin Count | 30 |
| Supplier Package | DSBGA |
| Output Voltage | 4.2 V |
| Screening Level | Industrial |
| Product Dimensions | 2.4 x 2 x 0.325(Max) |
| Operating Supply Voltage | 4.35 to 10.5 V |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| Package | 30DS-BGA |
| Replacement Part Number | PART-BQ24251YFFR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Linear Charge Management Li-Ion Li-Pol 4.2V 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS65011RGZR.pdf |
|
Intersil | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 50mA to 900mA 4.2V 10-Pin DFN EP Download PDF datasheet for ISL9205BIRZ.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 3000mA 3.5V to 4.44V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24272RGER.pdf |
|
Maxim Integrated | Battery Charger Li-Ion NiCD NiMH 4000mA 0V to 17.6V 32-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX1870AETJ+T.pdf |
|
Texas Instruments | Charge Controller Li-Ion 7.1mA 2.5V 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ24702PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Monitoring Fuel Gauge Li-Ion Li-Polymer LiFePO4 0V to 16V 30-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ7693003DBTR.pdf |
|
ON Semiconductor | Battery Protection Li-Ion 6-Pin WDFN T R Download PDF datasheet for LC05111C05MTTTG.pdf |
|
NXP | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 450mA 4.2V 8-Pin UDFN EP T R Download PDF datasheet for MC34674DEPR2.pdf |
|
MPS | Battery Charger Li-Ion 2000mA 8.337V to 8.463V 16-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for MP26123DR-LF-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.2V 10-Pin MSOP EP T R Download PDF datasheet for BQ24090DGQT.pdf |