| Part Number | BQ24103ARHLT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 182950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Switch Mode Charger Li-Ion Li-Pol NiMH NiCD Packs 150mA to 2000mA 4.2V 8.4V 20-Pin VQFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ24103ARHLT |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ24103ARHLT |
|---|---|
| Type | Switch Mode Charger |
| Battery Type | Li-Ion|Li-Pol|NiMH|NiCD Packs |
| Output Current | 150 to 2000 mA |
| Lead Finish | Gold |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Output Voltage | 4.2|8.4 V |
| MSL Level | 2 |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 20 |
| Product Dimensions | 4.5 x 3.5 x 0.9 mm |
| Operating Supply Voltage | 4.35 to 16 V |
| Package | 20VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-BQ24103ARHLT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 3A 3.5V to 4.44V 36-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ24262YFFR.pdf |
|
Texas Instruments | Fuel Gauge LiCoO2 2.5V 12-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ27410DRZR-G1.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Lead-Acid Li-Ion Li-Pol LiFePO4 NiCD NiMH 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ34110PW.pdf |
|
Texas Instruments | Fuel Gauge Li-Ion Pack 12-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ27541DRZT-V200.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 2000mA 3.5V to 4.44V 24-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for BQ24257RGET.pdf |
|
Texas Instruments | Linear Charge Management Li-Ion 1200mA 4.1V 4.2V 20-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for BQ24002PWPR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 1500mA 5.5V 8-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24315DSGT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Controller Lithium Phosphate 10000mA 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24630RGET.pdf |
|
Maxim Integrated | Fuel Gauge Li-Ion Li-Pol 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for DS2756E+T&R.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Lead-Acid Li-Ion NiCD NiMH Packs 3.3V 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BQ2060A-E619DBQRG4.pdf |