| Part Number | MAX3301EETJ+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 484040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | USB Transceiver 1TX 1RX 12Mbps 32-Pin TQFN EP T R |
| Category | Communication |
| Family | Transceivers Misc |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX3301EETJ+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX3301EETJ+T |
|---|---|
| Supplier Package | TQFN EP |
| Rad Hard | No |
| Maximum Supply Current | 2 mA |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Pin Count | 32 |
| Protocols Supported | USB 2.0 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Data Rate | 12 Mbps |
| Screening Level | Extended |
| Product Dimensions | 5 x 5 x 0.73 mm |
| MSL Level | 1 |
| Type | USB Transceiver |
| Package | 32TQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MAX3301EETJ+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | Transmission Module 1TX 1RX 10Mbps 32-Pin HVQFN EP Tray Download PDF datasheet for PN5120A0HN1 C2,151.pdf |
|
ON Semiconductor | Transceiver IC 1TX 1RX 31.25Kbps 44-Pin LQFP Rail Download PDF datasheet for AMIS-49200-XTD.pdf |
|
Macom Technologies | DUAL XAUI-KR PHY - |
|
Cirrus Logic | Digital Audio Interface Receiver 1RX 28-Pin QFN EP Download PDF datasheet for CS8416-CNZ.pdf |
|
Pulse | Transceiver Line Interface Module 1062Mbps 16-Pin SMD Download PDF datasheet for TM1062HUXB.pdf |
|
Texas Instruments | Cable Driver 1TX 622Mbps 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for CLC001AJE NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | IEEE 1284 Transceiver 13TX 12RX 48-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC161284DLR.pdf |
|
Maxim Integrated | IO-Link Device Transceiver 1TX 1RX 230.4Kbps 24-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX14821ETG+.pdf |
|
Texas Instruments | Transceiver 1TX 1RX 11.7Gbps 32-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for ONET1130ECRSMT.pdf |
|
Maxim Integrated | Transceiver 8TX 8RX 256-Pin TE-CSBGA Download PDF datasheet for DS26518GN+.pdf |