| Part Number | MAX4063EUD+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 473520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Microphone 1-CH Mono Class-AB 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX4063EUD+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX4063EUD+T |
|---|---|
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Typical PSRR | 95 dB |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Power Supply Type | Single |
| Maximum Power Dissipation | 1349 mW |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.4 V |
| Maximum Load Resistance | 100000 Ohm |
| Rad Hard | No |
| Total Harmonic Distortion Noise | 0.05@100000Ohm % |
| Minimum CMRR | 70 dB |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Typical Supply Current | 0.75@3V mA |
| Output Type | 1-Channel Mono |
| Rail to Rail | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Pin Count | 14 |
| Input Signal Type | Differential |
| Maximum Supply Current | 1.1@3V@-40C to 85C mA |
| Function | Microphone |
| Output Signal Type | Differential |
| Maximum Input Offset Voltage | 1@3 mV |
| Amplifier Type | Class-AB |
| Typical Voltage Gain | 26.02 dB |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5 V |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-MAX4063EUD+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | SMD AUDIO IC - |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 6W Class-AB 20-Pin HSOP EP T R Download PDF datasheet for TPA1517DWPR.pdf |
|
NXP | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.2W Class-AB 8-Pin SO Tube Download PDF datasheet for TDA8541T N1,112.pdf |
|
NXP | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.04W Class-AB 8-Pin SO Tube Download PDF datasheet for TDA1308T N2,112.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone Speaker 2-CH Stereo 3W Class-AB 24-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPA6011A4PWPR.pdf |
|
Cirrus Logic | Audio Amp Headphone Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 0.034W 1.3W Class-AB Class-D Class-G 20-Pin WCSP T R Download PDF datasheet for WM9094ECS R.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 68W Class-AB 11-Pin(11+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for LM3886T NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1W Class-D 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TPA2001D1PWR.pdf |
|
STMicroelectronics | DIGITAL INPUT AUTOMOTIVE QUAD POWER AMP - |
|
NXP | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 55W Class-B 20-Pin HSOP T R Download PDF datasheet for TDA8566TH N2S,118.pdf |