| Part Number | TPA2017D2RTJR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 791660 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 2.8W Class-D 20-Pin WQFN EP T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPA2017D2RTJR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPA2017D2RTJR |
|---|---|
| Product Dimensions | 4 x 4 x 0.73 mm |
| Total Harmonic Distortion Noise | 1@[email protected]|0.1@8Ohm@550mW % |
| Output Signal Type | Differential |
| Lead Finish | Gold |
| Output Type | 2-Channel Stereo |
| Amplifier Type | Class-D |
| Function | Speaker |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Input Signal Type | Differential |
| Maximum Power Dissipation | 5200 mW |
| Maximum Load Resistance | 8 Ohm |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Power Supply Type | Single |
| Supplier Package | WQFN EP |
| MSL Level | 2 |
| Rad Hard | No |
| Typical Supply Current | [email protected] mA |
| Minimum CMRR | 70 dB |
| Maximum Supply Current | [email protected] mA |
| Typical Output Power x Channels @ Load | 2.8x2@4Ohm W |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Typical PSRR | 80 dB |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.5 V |
| Rail to Rail | No |
| Typical Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Pin Count | 20 |
| Package | 20WQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-TPA2017D2RTJR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | AUDIO LOW VOLT U-WLB1313-9 T&R 3K Download PDF datasheet for PAM8014AZR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2.5W Class-D 9-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for TPA2010D1YZFR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.25W Class-AB 8-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPA6205A1DGNR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 0.325W Class-AB 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM386MX-1 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone Speaker 2-CH Stereo 2W Class-AB 24-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPA0172PWP.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 0.29W Class-AB 16-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPA6130A2YZHT.pdf |
|
Diodes Incorporated | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo Class-D 16-Pin SOP T R Download PDF datasheet for PAM8403DR-H.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Audio Amp Microphone 1-CH Mono Class-AB 6-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for FAN3850AUC16X.pdf |
|
ON Semiconductor | Audio Amp Speaker 4-CH Stereo 28W Class-AB 25-Pin(25+Tab) HZIP Download PDF datasheet for LV47017P-E.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone Speaker 2-CH Stereo 2.6W Class-AB 24-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPA0212PWPRG4.pdf |