| Part Number | MAX4364ESA+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 653000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.4W Class-AB 8-Pin SOIC N T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX4364ESA+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX4364ESA+T |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Maximum Power Dissipation | 471 mW |
| Pin Count | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Supplier Package | SOIC N |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Output Signal Type | Differential |
| Rad Hard | No |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-MAX4364ESA+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
DSPG | CORDLESS VOIP MULTIMEDIA BB PROCESSOR - |
|
DSPG | DSPDCX81AC0CFAE3FNC FLASH BASED SOC BASE - |
|
STMicroelectronics | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 220W Class-D 36-Pin PowerSSO EP T R Download PDF datasheet for TDA7498ETR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.7W Class-D 16-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPA2015D1YZHT.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.6W Class-D 10-Pin uMAX Download PDF datasheet for MAX9700AEUB+.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 3.24W Class-D 9-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for TPA2011D1YFFT.pdf |
|
Infineon | Audio Amp Speaker 1-CH Mono Class-D 22-Pin PQFN T R Download PDF datasheet for IR4321MTRPBF.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.1W Class-AB 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LM4923MM NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Microphone 1-CH Mono Class-AB 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MAX4465EXK+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 35W Class-D 32-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX9736AETJ+T.pdf |