| Part Number | MAX5033AASA+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 615540 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 7.5V to 76V 8-Pin SOIC N T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX5033AASA+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX5033AASA+T |
|---|---|
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Pin Count | 8 |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Maximum Output Current | 0.5 A |
| Efficiency | 86 % |
| Type | Step Down |
| Rad Hard | No |
| Switching Frequency | 125 kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Switching Regulator | Yes |
| Minimum Input Voltage | 7.5 V |
| Maximum Input Voltage | 76 V |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SOIC N |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Screening Level | Automotive |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-MAX5033AASA+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.5V to 6V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS61081DRCRG4.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 10V 10-Pin VSSOP Tube Download PDF datasheet for TPS62050DGS.pdf |
|
Infineon | Conv DC-DC Single Step Down 1.5V to 16V 15-Pin Power QFN EP T R Download PDF datasheet for IR3840AMTRPbF.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.3V to 6V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS61086DRCR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2V to 5.5V 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for TPS62003DGSG4.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 6V 10-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS62042DGQG4.pdf |
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Step Down 2.3V to 5.5V 8-Pin WDFN EP T R Download PDF datasheet for NCP6334BMTAATBG.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Down 4.5V to 5.5V 7-Pin SOP Tube Download PDF datasheet for DCP010505DBP-U.pdf |
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Step Up 1.4V to 5.5V 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for NCV1406SNT1G.pdf |
|
MPS | MPSMP2955AGQK-0037-Z DUAL LOOP DIGITAL DC-DC Controller - |