| Part Number | MAX5477ETE+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 324420 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Dual 16-Pin TQFN EP |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | Digital Potentiometer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX5477ETE+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX5477ETE+ |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | TQFN EP |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Number of Positions | 256 |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Supply Current | 0.015 mA |
| Control Interface | Serial (2-Wire, I2C) |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Pin Count | 16 |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.73 mm |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Resistance Value | 10 kOhm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 16TQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MAX5477ETE+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 1024POS 10KOhm Single 16-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX5483ETE+T.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 128POS 5KOhm Single 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for MCP45HV31-502E ST.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 128POS 50KOhm Single 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for ISL90728UIE627ZS2705.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Single 8-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX5417LETA+T.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Quad 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for MCP4352-503E ST.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 64POS 10KOhm Single 8-Pin uMAX T R Download PDF datasheet for MAX5529GUA+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 100POS 10KOhm Single 8-Pin uMAX Download PDF datasheet for DS1804U-010+.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 32POS 200KOhm Single 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX5161NEZT+T.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 100POS 1KOhm Single 8-Pin SOIC Download PDF datasheet for X9C102SIZ.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Single 8-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX5417NETA+T.pdf |