| Part Number | MAX5479EUD+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 315000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Digital Potentiometer 256POS 100KOhm Dual 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | Digital Potentiometer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX5479EUD+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX5479EUD+T |
|---|---|
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Control Interface | Serial (2-Wire, I2C) |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Supply Current | 0.015 mA |
| Number of Pot per Package | 2 |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Number of Positions | 256 |
| Pin Count | 14 |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Supplier Package | TSSOP |
| Resistance Value | 100 kOhm |
| MSL Level | 1 |
| Taper Type | Linear |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Power Supply Type | Single |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-MAX5479EUD+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Intersil | Digital Potentiometer 32POS 50KOhm Single 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for X9015US8Z-2.7.pdf |
|
Intersil | ITSISL90727WIE627ZS2705 CISCO, ISL90727 - |
|
Intersil | Digital Potentiometer 64POS 2KOhm Quad 20-Pin SOIC Download PDF datasheet for X9241AYSZ.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Dual 16-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for MCP4661T-103E ML.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 100 256POS 10KOhm Dual 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for DS1845E-010+T&R.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 30KOhm 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX5491NA01500+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 64POS 45KOhm Dual 16-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for DS1882Z-050+T&R.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 100POS 10KOhm Single 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for X9C103SIZT1.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Dual 16-Pin CSBGA T R Download PDF datasheet for DS1847B-010+T&R.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 100KOhm Single 8-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX5418PETA+T.pdf |