| Part Number | MAX5407EKA+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 247400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Digital Potentiometer 32POS 20KOhm Single 8-Pin SOT-23 T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | Digital Potentiometer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX5407EKA+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX5407EKA+T |
|---|---|
| Lead Finish | Preplated Gold |
| Rad Hard | No |
| Maximum Supply Current | 0.1 mA |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Dimensions | 2.9 x 1.63 x 1.1 mm |
| MSL Level | 1 |
| Control Interface | Serial (2-Wire) |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Pin Count | 8 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Resistance Value | 20 kOhm |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Number of Positions | 32 |
| Package | 8SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-MAX5407EKA+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | Digital Potentiometer 256POS 5KOhm Dual 14-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for MCP4251-502E SL.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 100POS 50KOhm Single 8-Pin SOIC Download PDF datasheet for X9C503SZ.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 64POS 5KOhm Single 6-Pin SOT-23A T R Download PDF datasheet for MCP4012T-502E CH.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 128POS 50KOhm Single 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for ISL90728UIE627ZS2705.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Single 8-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX5417LETA+T.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 128POS 10KOhm Dual 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MCP4631T-103E ST.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 64POS 10KOhm Single 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for DS1809Z-010+.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 32POS 10KOhm Single 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for ISL23511WFB8Z-TK.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 32POS 200KOhm Single 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX5161NEZT+T.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Quad 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ISL90842WIV1427Z-TK.pdf |