| Part Number | DS1868BE-010+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 463880 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Dual 20-Pin TSSOP |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | Digital Potentiometer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DS1868BE-010+ |
| Datasheet download |
| Part Number | DS1868BE-010+ |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Max Processing Temp | 260 |
| Power Supply Type | Single|Dual |
| Taper Type | Linear |
| Maximum Dual Supply Voltage | ±3.3 |
| Memory Type | Volatile |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Resistance Value | 10 kOhm |
| Maximum Supply Current | 5 mA |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Pot per Package | 2 |
| Control Interface | Serial (3-Wire) |
| Product Dimensions | 6.6(Max) x 4.5(Max) x 0.95(Max) |
| Number of Positions | 256 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Pin Count | 20 |
| Typical Dual Supply Voltage | ±3 V |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Operating Temperature | -45 to 85 °C |
| Minimum Dual Supply Voltage | ±2.7 |
| Screening Level | Industrial |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-DS1868BE-010+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Dual 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MAX5477EUD+.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 128POS 10KOhm Single 8-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for MCP4141-103E SN.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Dual 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MAX5487EUD+T.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 64POS 10KOhm Single 6-Pin SOT-23A T R Download PDF datasheet for MCP4013T-103E CH.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Quad 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for X95840WV20IZ-2.7.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Dual 16-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for MCP4661T-103E ML.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 100POS 50KOhm Single 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for X9C503SZT1.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 256POS 100KOhm Single 8-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for MCP4161-104E SN.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 64POS 50KOhm Quad 20-Pin SOIC Download PDF datasheet for X9241AUSIZ.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 64POS 10KOhm Dual 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for X9221AWSZT1.pdf |