| Part Number | MAX5922CEUI+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 818570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Switch 0.8A 28-Pin TSSOP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX5922CEUI+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX5922CEUI+T |
|---|---|
| Operating Supply Voltage Range | 32 to 60 V |
| Input Voltage | 32 to 60 V |
| Pin Count | 28 |
| Product Dimensions | 9.7 x 4.4 x 0.9 mm |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Maximum Power Dissipation | 1026 mW |
| Number of Outputs | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Switch On Resistance | 0.45 Ohm |
| Supply Current | 1 mA |
| Minimum Output Current | 0.8 A |
| MSL Level | 1 |
| Package | 28TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-MAX5922CEUI+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Power Integrations | Integrated Off-Line Switcher 11-Pin EDIP-B Download PDF datasheet for TOP269VG.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-C Download PDF datasheet for TNY274PG.pdf |
|
Diodes Incorporated | Power Switch Switching 4A 8-Pin CSP T R Download PDF datasheet for PI3PD22920GBEX.pdf |
|
Power Integrations | Energy Efficient, Low Power, Off-Line Switcher IC - |
|
DIOO (HONG KONG) | LOW-POWER, USB2.0 HIGH-SPEED SWITCH - |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 1A 5-Pin(4+Tab) SMD-220 Download PDF datasheet for IPS5451S.pdf |
|
Power Integrations | Energy Efficient Off Line Switcher 8-Pin SO Tape and Reel Download PDF datasheet for TNY288DG-TL.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Power Switch 12-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for FPF2280BUCX_F130.pdf |
|
MPS | Power Switch Hi Side 2.5A 8-Pin CSP T R Download PDF datasheet for MP5090GC-Z.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Power Switch 2A 6-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for FPF1038UCX.pdf |