| Part Number | MAX7034AUI+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 705560 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | RF Receiver ASK 5V 28-Pin TSSOP T R |
| Category | RF & Microwave |
| Family | RF Transceiver |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX7034AUI+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX7034AUI+T |
|---|---|
| Operating Band Frequency | 300 to 450 MHz |
| Operating Supply Voltage | 5 |
| Type | Receiver |
| Modulation Technique | ASK |
| Category | Receiver |
| Pin Count | 28 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum RF Operating Frequency | 450 MHz |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Screening Level | Automotive |
| Product Dimensions | 9.7 x 4.4 x 0.9 mm |
| Package | 28TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-MAX7034AUI+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nordic Semiconductor | RF Transceiver GFSK 3V 20-Pin QFN EP Tray Download PDF datasheet for NRF24L01P-T.pdf |
|
Microchip | RN2903 LoRa Mote Wireless Transceiver Module Development Board Download PDF datasheet for DM164139.pdf |
|
Dialog Semiconductor | Single Chip ZBS DECT Audio Transceiver - |
|
Dialog Semiconductor | Bluetooth Low Energy 4.2 SoC with Flexpower ARM Cortex M0, crypto, PMU, memories and peripherals - 37 GPIOs in AQFN60 package and 0.55mm pin pitch Download PDF datasheet for DA14681-01000A92.pdf |
|
Silicon Labs | RF Transceiver FSK GFSK OOK 3V 20-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for Si4431-B1-FMR.pdf |
|
Silicon Labs | RF Transceiver FSK GFSK GMSK MSK OOK 3.3V 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for SI4461-B1B-FMR.pdf |
|
Texas Instruments | RF Transceiver FSK GFSK MSK OOK 2.5V 3.3V 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CC1121RHBR.pdf |
|
Silicon Labs | RF Transceiver FSK GFSK GMSK MSK OOK 3.3V 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for SI4463-C2A-GMR.pdf |
|
Silicon Labs | RF Transmitter FSK OOK 1.8V 3.3V 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SI4010-C2-GSR.pdf |
|
NXP | RF Transmitter ASK FSK OOK 16-Pin HVQFN EP T R Download PDF datasheet for PCF7900VHN C0L,118.pdf |