25LC160AT-I SN Microchip
25LC160AT-I SN Images
Please contact us for more photos of 25LC160AT-I SN
Part Number 25LC160AT-I SN
Manufacturer Microchip
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description EEPROM Serial-SPI 16K-bit 2K x 8 3.3V 5V 8-Pin SOIC N T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 25LC160AT-I SN
Datasheet download 25LC160AT-I SN.pdf
Request Quotation for 25LC160AT-I SN
25LC160AT-I SN Specifications
Part Number 25LC160AT-I SN
Lead Finish Matte Tin
Interface Type Serial (SPI)
Mounting Surface Mount
Maximum Operating Frequency 5 MHz
Maximum Operating Current 6 mA
Typical Operating Supply Voltage 3.3|5 V
Pin Count 8
Screening Level Industrial
Maximum Operating Supply Voltage 5.5 V
Supplier Package SOIC N
Product Dimensions 4.9 x 3.9 x 1.25 mm
Density 16
Data Retention 200(Min) Year
Rad Hard No
MSL Level 1|3
Hardware Data Protection Yes
Operating Temperature -40 to 85 °C
Max Processing Temp 260
Organization 2Kx8
Maximum Random Access Time 100 ns
Minimum Operating Supply Voltage 2.5 V