| Part Number | AT86RF215M-ZU |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 424420 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | RF Transceiver BPSK FSK OFDM QPSK 2.5V 3.3V 48-Pin VQFN Tray |
| Category | RF & Microwave |
| Family | RF Transceiver |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | AT86RF215M-ZU |
| Datasheet download |
| Part Number | AT86RF215M-ZU |
|---|---|
| Pin Count | 48 |
| Operating Band Frequency | 389.5 to 2483.5 MHz |
| Product Dimensions | 7 x 7 x 0.85 |
| Supplier Package | VQFN |
| Screening Level | Industrial |
| Category | Transceiver |
| Modulation Technique | BPSK|FSK|OFDM|QPSK |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Transceiver |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum RF Operating Frequency | 2483.5 MHz |
| Package | 48VQFN |
| Replacement Part Number | PART-AT86RF215M-ZU |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Dialog Semiconductor | Bluetooth Low Energy 4.2 SoC optimized for A4WP and HCI applications \u2013 12 GPIOs\u00a0in WL-CSP34 and 0.4mm ball pitch package Download PDF datasheet for DA14581-00UNA.pdf |
|
Texas Instruments | SimpleLink Wi-Fi 64-Pin VQFN Tray Download PDF datasheet for CC3100R11MRGC.pdf |
|
Microchip | RF Transceiver ASK FSK 3.3V 5V 48-Pin QFN T R Download PDF datasheet for ATA5428C-PLQW-1.pdf |
|
Dialog Semiconductor | DASSC14480A5M80VE8X 1.8V SINGLE CHIP FOR - |
|
NXP | RF Transmitter 3.3V 89-Pin RCPBGA Each Download PDF datasheet for MC33MR2001TVK.pdf |
|
Silicon Labs | RF Receiver FSK GFSK GMSK MSK OOK 3.3V 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for SI4362-B1B-FMR.pdf |
|
Infineon | RF Transmitter ASK FSK 2.5V 3.3V 16-Pin TSSOP Download PDF datasheet for TDK5100.pdf |
|
Microchip | RF Transceiver Module FSK GFSK LoRa 2.1V to 3.6V 47-Pin SMD Tray Download PDF datasheet for RN-2903-I RM095.pdf |
|
Texas Instruments | RF Transceiver ASK FSK GFSK OOK MSK 2.5V 3.3V 48-Pin VQFN EP Download PDF datasheet for CC430F5135IRGZT.pdf |
|
Semtech | RF Transceiver FSK GFSK MSK GMSK LoRa OOK 3.3V 28-Pin QFN T R Download PDF datasheet for SX1279IMLTRT.pdf |