| Part Number | ATSAMD20E14A-AU |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 141590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-bit SAM D20E ARM Cortex M0+ RISC 16KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 32-Pin TQFP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ATSAMD20E14A-AU |
| Datasheet download |
| Part Number | ATSAMD20E14A-AU |
|---|---|
| Program Memory Type | Flash |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| RAM Size | 2 KB |
| Watchdog | 1 |
| Number of Programmable I/Os | 26 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.63 V |
| Screening Level | Industrial |
| Product Dimensions | 7 x 7 x 1.05(Max) |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.62 V |
| Number of Timers | 6 |
| On-Chip ADC | 10-chx12-bit |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | TQFP |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Device Core | ARM Cortex M0+ |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Speed | 48 MHz |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Pin Count | 32 |
| MSL Level | 3 |
| Program Memory Size | 16 KB |
| Analog Comparators | 2 |
| Interface Type | I2C/SPI/USART |
| Package | 32TQFP |
| Replacement Part Number | PART-ATSAMD20E14A-AU |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit Low Power STM32L ARM Cortex-M3 RISC 64kB Flash 48-Pin UFQFPN Tray Download PDF datasheet for STM32L151C8U6.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit K53 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MK53DN512ZCLQ10.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K02 ARM Cortex M4 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin QFN EP Download PDF datasheet for MK02FN128VFM10.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin UFQFPN EP Tray Download PDF datasheet for STM32L152CCU6.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K20 ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MK20DX256VLL10.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit 32-bit TMS470 ARM7TDMI RISC 256KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for TMS470R1A256PZ-T.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit LPC11E6x ARM Cortex M0+ RISC 64KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC11E66JBD48E.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit NuMicro ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for NANO102SC2AN.pdf |
|
NXP | MOTMKW41Z512VHT4 Download PDF datasheet for MKW41Z512VHT4.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit NuMicro ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 33-Pin QFN Download PDF datasheet for NANO102ZC2AN.pdf |