ATSAMR21G18A-MU Microchip
ATSAMR21G18A-MU Images
Please contact us for more photos of ATSAMR21G18A-MU
Part Number ATSAMR21G18A-MU
Manufacturer Microchip
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-Bit SAMR21 ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin QFN EP Tray
Category Microcontrollers MCU IC
Family ARM Based Microcontrollers MCU
ROHS Compliant Yes
MSL Level ATSAMR21G18A-MU
Datasheet download ATSAMR21G18A-MU.pdf
Request Quotation for ATSAMR21G18A-MU
ATSAMR21G18A-MU Specifications
Part Number ATSAMR21G18A-MU
Program Memory Size 256 KB
Screening Level Industrial
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Program Memory Type Flash
Minimum Operating Supply Voltage 1.8 V
Pin Count 48
Watchdog 1
Number of Timers 3
Supplier Package QFN EP
Number of Programmable I/Os 28
On-Chip ADC 8-chx12-bit
Operating Supply Voltage 2.5|3.3 V
Product Dimensions 7 x 7 x 0.95(Max)
Lead Finish Matte Tin
Rad Hard No
Instruction Set Architecture RISC
Mounting Surface Mount
RAM Size 32 KB
Max Processing Temp 260
Analog Comparators 2
Data Bus Width 32 Bit
Operating Temperature -40 to 85 °C
Interface Type I2C/SPI/UART/USART/USB
Maximum Speed 48 MHz