| Part Number | XMC1202-T028X0032 AB |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 838050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit XMC1000 ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 3.3V 5V 28-Pin TSSOP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | XMC1202-T028X0032 AB |
| Datasheet download |
| Part Number | XMC1202-T028X0032 AB |
|---|---|
| On-Chip ADC | 14-chx12-bit |
| Package Dimensions | 9.7 x 4.4 x 0.9 mm |
| RAM Size | 2 KB |
| Program Memory Type | Flash |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Watchdog | 1 |
| Number of Programmable I/Os | 26 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Program Memory Size | 4 KB |
| Device Core | ARM Cortex M0 |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | TSSOP |
| Pin Count | 28 |
| Number of Timers | 4 |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Analog Comparators | 3 |
| Maximum Speed | 32 MHz |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Interface Type | I2C/I2S/SPI/UART |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Package | 28TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-XMC1202-T028X0032 AB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | PHALPC54114J256BD64 LOW POWER 32-BIT MCU Download PDF datasheet for LPC54114J256BD64.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC4300 ARM Cortex M4 M0 RISC 768KB Flash 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC4315JBD144E.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit GP STM32F ARM Cortex M0 RISC 64kB Flash 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F051R8T6.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC11U00 ARM Cortex M3 RISC 40KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for LPC11U34FBD48 311,151.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KE02 ARM Cortex M0+ RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 5V 32-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MKE02Z64VLC2.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F103VCT6.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit LPC11U00 ARM Cortex M0 RISC 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC11U68JBD64E.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit K20 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MK20DN512ZVMD10.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit Ultra Low Power STM32L ARM Cortex M0+ RISC Wafer - |
|
NXP | MCU 32-bit LPC11E1x ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC11E14FBD64 401,551.pdf |