| Part Number | DSPIC30F3012-20I SO |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 824890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit dsPIC30 dsPIC RISC 24KB Flash 3.3V 5V 18-Pin SOIC W Tube |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DSPIC30F3012-20I SO |
| Datasheet download |
| Part Number | DSPIC30F3012-20I SO |
|---|---|
| Number of Timers | 3 |
| Program Memory Type | Flash |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Pin Count | 18 |
| Supplier Package | SOIC W |
| Max Processing Temp | 260 |
| On-Chip ADC | 8-chx12-bit |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Number of Programmable I/Os | 12 |
| Rad Hard | No |
| Device Core | dsPIC |
| Program Memory Size | 24 KB |
| RAM Size | 2 KB |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Product Dimensions | 11.53 x 7.49 x 2.31 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Speed | 20 MHz |
| Screening Level | Industrial |
| Watchdog | 1 |
| Data Bus Width | 16 |
| Package | 18SOIC W |
| Replacement Part Number | PART-DSPIC30F3012-20I SO |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 4KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430G2333IRHB32R.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 15.5KB FRAM 2.5V 3.3V 56-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430FR4133IG56R.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MSP430F425AIPMR.pdf |
|
Renesas Electronics | RL78 SERIES MCU Download PDF datasheet for R5F100FDAFP#V0.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit MC56F82xx CISC 64KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for MC56F8256VLF.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F5510IRGCR.pdf |
|
NXP | MCU 16-Bit S912XE HCS12X CISC 128KB Flash 3.3V 5V 80-Pin QFP Brick Download PDF datasheet for S912XEG128BMAA.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430G2432IRSA16R.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430AFE251IPWR.pdf |
|
Infineon | MCU 16-Bit C166 CISC RISC ROMLess 5V 100-Pin MQFP -40~+85 \u00b0C Tray Download PDF datasheet for SAF-C165-LM HA.pdf |