| Part Number | MCP1703AT-3302E CB |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 299950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 3.3V 0.25A 3-Pin SOT-23A T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCP1703AT-3302E CB |
| Datasheet download |
| Part Number | MCP1703AT-3302E CB |
|---|---|
| Pin Count | 3 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | SOT-23A |
| Screening Level | Extended |
| Function | LDO |
| Rad Hard | No |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.525@250mA V |
| Minimum Input Voltage | 2.7 V |
| Maximum Quiescent Current | 0.005 mA |
| Load Regulation | 1 % |
| Number of Outputs | 1 |
| Accuracy | ±2 % |
| Junction to Case | 110 °C/W |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.725@250mA V |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Product Dimensions | 3.1 x 1.8 x 1.3 mm |
| Maximum Input Voltage | 16 V |
| Maximum Output Current | 0.25 A |
| Input Voltage Range | 16 to 2.7 V |
| Line Regulation | 0.1 %/V |
| Typical Quiescent Current | 0.002 mA |
| Junction to Ambient | 336 °C/W |
| Output Type | Fixed |
| Polarity | Positive |
| Package | 3SOT-23A |
| Replacement Part Number | PART-MCP1703AT-3302E CB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V to 5.5V 0.25A 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS71202DRCT.pdf |
|
Maxim Integrated | LDO Regulator Pos 1.25V to 11V3.3V 0.5A 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX604ESA+T.pdf |
|
STMicroelectronics | LDO Regulator Pos 2.8V 0.15A 6-Pin DFN T R Download PDF datasheet for LDLN015PU28R.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.3V 0.15A 4-Pin X2SON T R Download PDF datasheet for TLV71713PDQNR.pdf |
|
ROHM | LDO Regulator Pos 1V to 15V 1A 8-Pin HTSOP-J Embossed T R Download PDF datasheet for BD00FC0WEFJ-E2.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Neg -12V 1.8A 4-Pin(3+Tab) TO-263 Rail Download PDF datasheet for LM2990S-12 NOPB.pdf |
|
Microchip | LDO Regulator Pos 1V to 5V 1A 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MIC37122YM-TR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V to 32V 0.1A 4-Pin(3+Tab) SOT-89 T R Download PDF datasheet for LM317LCPK.pdf |
|
Microchip | LDO Regulator Pos 3.3V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MCP1804T-3302I OT.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 1.8V 0.3A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for NCV33375ST1.8T3G.pdf |