| Part Number | MCP4442T-503E ST |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 108740 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Digital Potentiometer 128POS 50KOhm Quad 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | Digital Potentiometer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCP4442T-503E ST |
| Datasheet download |
| Part Number | MCP4442T-503E ST |
|---|---|
| Control Interface | Serial (2-Wire, I2C) |
| Screening Level | Extended |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Minimum Single Supply Voltage | 1.8 V |
| Resistance Value | 50 kOhm |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | TSSOP |
| Pin Count | 14 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Product Dimensions | 5 x 4.4 x 1 mm |
| Power Supply Type | Single |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Supply Current | 0.0025 mA |
| Number of Positions | 128 |
| Number of Pot per Package | 4 |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Taper Type | Linear |
| Typical Single Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-MCP4442T-503E ST |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Dual 10-Pin uMAX Download PDF datasheet for MAX5404EUB+.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 128POS 10KOhm Quad 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ISL22346WFV20Z-TK.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Dual 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for DS1859E-050+T&R.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Quad 24-Pin SOIC W Download PDF datasheet for X9250US24IZ-2.7.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 1024POS 10KOhm Single 16-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX5483ETE+.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 32POS 50KOhm Single 6-Pin TSOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX5434MEZT+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 100KOhm Dual 10-Pin uMAX Download PDF datasheet for MAX5405EUB+.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Dual 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for DS1868BE-010+T R.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 30KOhm 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX5491LA01000+T.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 64POS 50KOhm Quad 20-Pin SOIC Download PDF datasheet for X9241AUSIZ.pdf |