| Part Number | P-IC18F67J60-I PT |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 123910 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 128KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin TQFP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | P-IC18F67J60-I PT |
| Datasheet download |
| Part Number | P-IC18F67J60-I PT |
|---|---|
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Expanded Memory Size | 64 KB |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Maximum Power Dissipation | 1000 mW |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Pin Count | 64 |
| Number of Timers | 5 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.7|2 V |
| MSL Level | 1|3 |
| Device Core | PIC |
| Maximum Operating Supply Voltage | 2.7|3.6|3.9 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | TQFP |
| Interface Type | Ethernet/I2C/SPI/USART |
| Data Bus Width | 8 |
| Number of Programmable I/Os | 39 |
| Program Memory Type | Flash |
| Product Dimensions | 10 x 10 x 1 mm |
| On-Chip ADC | 11-chx10-bit |
| RAM Size | 3808 byte |
| Screening Level | Industrial |
| Program Memory Size | 128 KB |
| Maximum Speed | 41.667 MHz |
| Package | 64TQFP |
| Replacement Part Number | PART-P-IC18F67J60-I PT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC16F PIC RISC 28KB Flash 2.5V 3.3V 5V 20-Pin UQFN Tube Download PDF datasheet for PIC16F18346-E GZ.pdf |
|
Microchip | 4-Bit 8-Bit MCU Download PDF datasheet for ATXMEGA32E5-MU.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 5V 100-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ATMEGA6490A-AUR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 1.75KB Flash 3.3V 5V 20-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for PIC16F627A-I SS.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATtiny AVR RISC 1KB Flash 3.3V 5V 8-Pin SOIC EIAJ T R Download PDF datasheet for ATTINY13-20SUR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 32KB Flash 5V 44-Pin MLF Download PDF datasheet for ATMEGA32-16MU.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 8-Bit EFM8 8051 RISC 4KB Flash 2.4V 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for EFM8SB10F4G-A-QFN20R.pdf |
|
Infineon | INFPX7510EISG-R2-CS11275-A SP001170364_D - |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V 3.3V 5V 28-Pin SPDIP Tube Download PDF datasheet for PIC16F72-I SP.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit 16-bit XMEGA AVR RISC 128KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 100-Pin C-BGA Download PDF datasheet for ATxmega128A1-CU.pdf |