| Part Number | PIC12LF1572-I P |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 577010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-Bit PIC12 PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V 3.3V 8-Pin PDIP Tube |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PIC12LF1572-I P |
| Datasheet download |
| Part Number | PIC12LF1572-I P |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Supplier Package | PDIP |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Analog Comparators | 1 |
| Data Bus Width | 8 |
| Program Memory Size | 3.5 KB |
| Program Memory Type | Flash |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Product Dimensions | 9.27 x 7.62 x 3.302 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| On-Chip ADC | 4-chx10-bit |
| Interface Type | USART |
| Pin Count | 8 |
| Number of Programmable I/Os | 6 |
| Watchdog | 1 |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Device Core | PIC |
| Number of Timers | 6 |
| On-Chip DAC | 1-chx5-bit |
| RAM Size | 256 byte |
| Screening Level | Industrial |
| Maximum Speed | 32 MHz |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Package | 8PDIP |
| Replacement Part Number | PART-PIC12LF1572-I P |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 8-bit S08 CISC 32KB Flash 3.3V 5V 44-Pin LQFP Download PDF datasheet for MC9S08PA32VLD.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB Flash 3.3V 5V 18-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for PIC16F628T-20I SO.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATtiny AVR RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 5V 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for ATtiny87-XU.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit ST7 CISC 32KB Flash 3.3V 32-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for ST72F324LK6T6.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HC08 CISC 1.5KB Flash 3.3V 5V 20-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for MCR908JK1ECDWE.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16F PIC RISC 7KB Flash 3.3 5V 16-Pin QFN Tube Download PDF datasheet for PIC16F1704-I ML.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HC08 CISC 8KB Flash 3.3V 5V 16-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for MC908QY8CDWE.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 8-Bit 78K0S Kx1+ 78K0S CISC 4KB Flash 3.3V 5V 16-Pin SSOP Download PDF datasheet for UPD78F9212MA-FAA-E1-AX.pdf |
|
Infineon | INFPX7510EDSG-R2-CS1080901 SP001579642 - |
|
NXP | MCU 8-bit M68HC08 HC08 CISC 16KB Flash 3.3V 5V 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for S908QC16E0MDTER.pdf |