| Part Number | PIC16F1516-I SO |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 125990 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 14KB Flash 3.3V 5V 28-Pin SOIC W Tube |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PIC16F1516-I SO |
| Datasheet download |
| Part Number | PIC16F1516-I SO |
|---|---|
| Product Dimensions | 17.87 x 7.49 x 2.31 mm |
| On-Chip ADC | 17-chx10-bit |
| Screening Level | Industrial |
| Maximum Power Dissipation | 800 mW |
| Program Memory Type | Flash |
| Program Memory Size | 14 KB |
| Number of Timers | 3 |
| Number of Programmable I/Os | 25 |
| Watchdog | 1 |
| RAM Size | 512 byte |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Interface Type | I2C/SPI/USART |
| Supplier Package | SOIC W |
| MSL Level | 1|3 |
| Device Core | PIC |
| Maximum Speed | 20 MHz |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Pin Count | 28 |
| Package | 28SOIC W |
| Replacement Part Number | PART-PIC16F1516-I SO |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 14KB Flash 3.3V 5V 20-Pin QFN Tube Tray Download PDF datasheet for PIC16F1709-I ML.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC10F PIC RISC 384Byte Flash 2.5V 3.3V 5V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for PIC10F220T-E OT041.pdf |
|
NXP | MCU 8-Bit MC9S08Axx S08 CISC 48KB Flash 3.3V 5V 44-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for MC9S08AW48CFGER.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 8-Bit 8051 CISC 4KB Flash 2.5V 3.3V 5V 16-Pin SOP Tray Download PDF datasheet for N79E8432ASG-E.pdf |
|
NXP | MCU 8-Bit S08 CISC 32KB Flash 3.3V 5V 44-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for S9S08AW32E7VFGE.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATtiny AVR RISC 1KB Flash 2.5V 3.3V 5V 8-Pin PDIP Download PDF datasheet for ATtiny13A-PU.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB EPROM 5V 44-Pin PLCC Tube Download PDF datasheet for PIC16C65B-04 L.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit S08 CISC 32KB Flash 3.3V 5V 32-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for MC9S08AC32CFJE.pdf |
|
Infineon | SP001359514 VR13 AND IMVP8 MEMORY DIGITA - |
|
Infineon | INFPX7510EDSG-R2-CS11028-A SP001136256_D - |