| Part Number | PIC16F505-E ST |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 347060 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 1.5KB Flash 2.5V 3.3V 5V 14-Pin TSSOP Tube |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PIC16F505-E ST |
| Datasheet download |
| Part Number | PIC16F505-E ST |
|---|---|
| Maximum Power Dissipation | 800 mW |
| Program Memory Size | 1.5 KB |
| Program Memory Type | Flash |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Data Bus Width | 8 |
| RAM Size | 72 byte |
| Product Dimensions | 5 x 4.4 x 1 mm |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Timers | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Screening Level | Extended |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Watchdog | 1 |
| Maximum Speed | 20 MHz |
| Number of Programmable I/Os | 12 |
| Device Core | PIC |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Pin Count | 14 |
| Supplier Package | TSSOP |
| MSL Level | 1 |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-PIC16F505-E ST |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MCU 8-Bit ATtiny AVR RISC 4KB Flash 2.5V 3.3V 5V 8-Pin SOIC EIAJ Download PDF datasheet for ATtiny45V-10SU.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit Atmega AVR RISC 4KB Flash 3.3V 5V 32-Pin TQFP Download PDF datasheet for ATMEGA48-20AU SL044.pdf |
|
Infineon | - - |
|
Infineon | INFSAL-XC836MT-2FRA AB SP001399700_8 BIT - |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC16 PIC RISC 14KB Flash 5V 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for PIC16F886-I SS.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 4KB Flash 3.3V 5V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for S9S08QD4J2MSCR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 5V 28-Pin PQFN EP Tube Download PDF datasheet for PIC18F26K80-I MM.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 5V 18-Pin SOIC W Tube Download PDF datasheet for PIC16F88-I SO.pdf |
|
NXP | MCU 8-Bit S08 CISC 8KB Flash 3.3V 5V 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for S9S08SG8E2WTGR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit STM8S STM8 CISC 8KB Flash 3.3V 5V 20-Pin UFQFPN EP T R Download PDF datasheet for STM8S103F3U6TR.pdf |