| Part Number | PIC18F2321-I SO |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 883330 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 8KB Flash 5V 28-Pin SOIC W Tube |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PIC18F2321-I SO |
| Datasheet download |
| Part Number | PIC18F2321-I SO |
|---|---|
| Program Memory Size | 8 KB |
| Pin Count | 28 |
| Program Memory Type | Flash |
| On-Chip ADC | 10-chx10-bit |
| Number of Timers | 4 |
| Watchdog | 1 |
| Screening Level | Industrial |
| Maximum Power Dissipation | 1000 mW |
| Product Dimensions | 17.9 x 7.5 x 2.05 mm |
| Device Core | PIC |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Programmable I/Os | 25 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Interface Type | I2C/SPI/USART |
| RAM Size | 512 byte |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Expanded Memory Size | 2 MB |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.2 V |
| Supplier Package | SOIC W |
| Data Bus Width | 8 |
| MSL Level | 1|3 |
| Maximum Speed | 40 MHz |
| Analog Comparators | 2 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Package | 28SOIC W |
| Replacement Part Number | PART-PIC18F2321-I SO |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 8-bit HC08 CISC 16KB Flash 3.3V 5V 32-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for MC68908GR16CFJE.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 2.5V 3.3V 5V 28-Pin QFN EP Tube Download PDF datasheet for PIC16LF88-I ML.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 8-bit Si101x 8051 CISC 16KB Flash 1.9V 2.4V 42-Pin LGA Tube Download PDF datasheet for SI1012-C-GM2.pdf |
|
NXP | MCU 8-Bit S08 CISC 60KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for S9S08DZ60F2VLHR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit STM8L STM8 CISC 32KB ROM 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM8L151C6T6.pdf |
|
Infineon | SP001599516 VR13 DIGITAL MEMORY RAIL 3+1 - |
|
Microchip | MCU 8-Bit ATtiny AVR RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 5V 32-Pin QFN EP Download PDF datasheet for ATtiny88-MU.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HC08 CISC 8KB Flash 3.3V 5V 16-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for MC908QB8CDWE.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 5V 44-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for PIC18F46K22T-I ML.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 2.5V 3.3V 5V 18-Pin SOIC W Tube Download PDF datasheet for PIC16LF88-I SO.pdf |