| Part Number | PIC18F66K22-I MR |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 541460 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 5V 64-Pin QFN EP Tube |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PIC18F66K22-I MR |
| Datasheet download |
| Part Number | PIC18F66K22-I MR |
|---|---|
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Power Dissipation | 1000 mW |
| Number of Timers | 11 |
| On-Chip ADC | 16-chx12-bit |
| Supplier Package | QFN EP |
| Watchdog | 1 |
| RAM Size | 4 KB |
| Device Core | PIC |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6|5.5 V |
| Screening Level | Industrial |
| Maximum Speed | 64 MHz |
| Analog Comparators | 3 |
| Program Memory Type | Flash |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Mounting | Surface Mount |
| Program Memory Size | 64 KB |
| Maximum Expanded Memory Size | 2 MB |
| Number of Programmable I/Os | 53 |
| Interface Type | I2C/SPI/USART |
| Max Processing Temp | 260 |
| Data Bus Width | 8 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Pin Count | 64 |
| Product Dimensions | 9 x 9 x 0.88 mm |
| MSL Level | 1 |
| Package | 64QFN EP |
| Replacement Part Number | PART-PIC18F66K22-I MR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 8KB Flash 3.3V 5V 20-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for S9S08SG8E2CTJ.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 32KB Flash 3.3V 5V 64-Pin PQFP Tray Download PDF datasheet for S9S08AW32E5CFUE.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin PQFN EP Tray Download PDF datasheet for ATMEGA128RFR2-ZU.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 8KB Flash 3.3V 5V 32-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ATMEGA88-20AUR.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 8-bit C8051F02x 8051 CISC 64KB Flash 3.3V 64-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for C8051F021-GQR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 16KB Flash 5V 44-Pin TQFP Download PDF datasheet for ATMEGA16-16AU.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 32KB Flash 3.3V 5V 28-Pin TSSOP W T R Download PDF datasheet for S9S08SG32E1VTLR.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HC08 CISC 8KB Flash 5V 20-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for MC908JB8JDWE.pdf |
|
NXP | M74K MASK ONLY-AUTO Download PDF datasheet for S9S08DZ32F2CLC.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HC08 CISC 1.5KB Flash 3.3V 5V 8-Pin SOIC EIAJ T R Download PDF datasheet for MCHC908QT2CDWER.pdf |