| Part Number | MC9S08PA8VLC |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 725320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-Bit S08 CISC 8KB Flash 3.3V 5V 32-Pin LQFP Brick |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC9S08PA8VLC |
| Datasheet download |
| Part Number | MC9S08PA8VLC |
|---|---|
| Number of Timers | 3 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Program Memory Size | 8 KB |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Program Memory Type | Flash |
| RAM Size | 2 KB |
| Device Core | S08 |
| Supplier Package | LQFP |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Interface Type | I2C/SCI/SPI/UART |
| Watchdog | 1 |
| Number of Programmable I/Os | 28 |
| Maximum Speed | 20 MHz |
| Product Dimensions | 7 x 7 x 1.4 |
| Rad Hard | No |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| On-Chip ADC | 12-chx12-bit |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Pin Count | 32 |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| MSL Level | 3 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 32LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MC9S08PA8VLC |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | MCU 8-bit COP8 CISC 8KB EPROM 3.3V 5V 28-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for COP8SGE728M8 NOPB.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 128KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 100-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for PIC18F97J60-I PF.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit ST62xx CISC 2KB EPROM 3.3V 5V 16-Pin SOP T R Download PDF datasheet for ST62T01CM3 TR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC16 PIC RISC 14KB Flash 3.3V 5V 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for PIC16F1454T-I SL.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit RS08 CISC 4KB Flash 2.5V 3.3V 5V 20-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for MC9RS08KA4CWJ.pdf |
|
Infineon | MCU 8-Bit XC800 Core w CAN 5V 32KB Flash 1.76kB RAM 48-Pin TQFP -40~+125\u00b0C Download PDF datasheet for SAK-XC886C-8FFA 5V AC.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 8KB Flash 5V 32-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ATMEGA8-16AUR.pdf |
|
Renesas Electronics | - - |
|
Silicon Labs | MCU, Busy Bee, 8-bit 25MHz, 8kB Flash, 512B RAM, 12-bit ADC, AEC-Q100 Download PDF datasheet for EFM8BB10F8I-A-SOIC16R.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 4KB Flash 2.5V 3.3V 16-Pin QFN EP Each Download PDF datasheet for MC9S08QG4CFFE.pdf |