| Part Number | PIC18LC452-I L |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 467100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 32KB EPROM 3.3V 5V 44-Pin PLCC Tube |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PIC18LC452-I L |
| Datasheet download |
| Part Number | PIC18LC452-I L |
|---|---|
| Supplier Package | PLCC |
| RAM Size | 1.5 KB |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Interface Type | I2C/SPI/USART |
| Maximum Power Dissipation | 1000 mW |
| Program Memory Size | 32 KB |
| Maximum Speed | 40 MHz |
| MSL Level | 1|3 |
| Device Core | PIC |
| Program Memory Type | EPROM |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Expanded Memory Size | 2 MB |
| Watchdog | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Data Bus Width | 8 |
| On-Chip ADC | 8-chx10-bit |
| Number of Programmable I/Os | 34 |
| Number of Timers | 4 |
| Product Dimensions | 16.59 x 16.59 x 3.87 mm |
| Pin Count | 44 |
| Screening Level | Industrial |
| Package | 44PLCC |
| Replacement Part Number | PART-PIC18LC452-I L |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Silicon Labs | MCU 8-Bit C8051F85x 8051 CISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin QFN Tube Download PDF datasheet for C8051F850-C-GM.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit ATmega AVR RISC 16KB Flash 3.3V 5V 44-Pin TQFP Download PDF datasheet for ATMEGA164P-20AU.pdf |
|
ON Semiconductor | MCU 8-Bit 160KB ROM 5V 100-Pin QIP-E - |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit STM8L STM8 CISC 8KB ROM 1.8V 2.5V 20-Pin UFQFPN T R Download PDF datasheet for STM8L101F3U6ATR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit AT89 80C51 CISC 32KB Flash 5V 40-Pin PDIP Download PDF datasheet for AT89C51RC-24PU.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 8-Bit 80C51 CISC 32KB ROM 3V 3.6V 5V 40-Pin PDIP Download PDF datasheet for N78E059ADG.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit 16-bit XMEGA AVR RISC 32KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 44-Pin VQFN EP Download PDF datasheet for ATxmega32D4-MH.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 60KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC9S08LC60LK.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit 16-Bit XMEGA AVR RISC 16KB Flash 3.3V 44-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for ATXMEGA16C4-AU.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 2.5V 3.3V 28-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for PIC16LF1933T-I ML.pdf |