| Part Number | M25P64-VMF6P |
|---|---|
| Manufacturer | Micron |
| Quantity in stock | 259730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flash Mem Serial-SPI 3.3V 64M-Bit 8M x 8 8ns 16-Pin SO W Tray |
| Category | Memory IC |
| Family | Flash IC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | M25P64-VMF6P |
| Datasheet download |
| Part Number | M25P64-VMF6P |
|---|---|
| Sector Size | 64 x 128 KB |
| Screening Level | Industrial |
| Erase Suspend/Resume Modes Support | No |
| Maximum Operating Current | 8 mA |
| Pin Count | 16 |
| Block Organization | Symmetrical |
| ECC Support | No |
| Number of Bits per Word | 8 Bit |
| Support of Page Mode | No |
| Simultaneous Read/Write Support | No |
| Command Compatible | No |
| Architecture | Sectored |
| Density | 64 Mb |
| Program Current | 15 mA |
| Maximum Programming Time | 5/Page ms |
| Cell Type | NOR |
| Programming Voltage | 2.7 to 3.6|8.5 to 9.5 V |
| Address Bus Width | 23 Bit |
| Interface Type | Serial (SPI) |
| Maximum Random Access Time | 8 ns |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Timing Type | Synchronous |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | SO W |
| Number of Words | 8 MWords |
| Maximum Erase Time | 160/Chip s |
| Boot Block | No |
| Page Size | 256 byte |
| Product Dimensions | 10.5 x 7.6 x 2.35 mm |
| Support of Common Flash Interface | No |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 16SO W |
| Replacement Part Number | PART-M25P64-VMF6P |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Micron | SLC NAND Flash Parallel 1.8V 4Gbit 512M x 8bit 25ns 63-Pin VFBGA Download PDF datasheet for MT29F4G08ABBDAH4IT:D.pdf |
|
Micron | SLC NAND Flash Parallel 3.3V 2Gbit 256M x 8Bit 63-Pin VFBGA Download PDF datasheet for MT29F2G08ABAFAH4-IT:F.pdf |
|
Microchip | Flash Serial-SPI 3.3V 4M-Bit 4Kbyte x 128 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SST25VF040B-50-4I-SAF.pdf |
|
Micron | SLC NAND Flash Parallel 3.3V 16Gbit 1G x 16Bit 63-Pin VFBGA Download PDF datasheet for MT29F16G16ADACAH4-IT:C.pdf |
|
Microchip | Flash Parallel 5V 1Mbit 128K x 8bit 70ns 32-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for SST39SF010A-70-4C-NHE-T.pdf |
|
ISSI | NOR Flash Serial-SPI 1.8V 64Mbit 64M x 1 7ns 8ns 8-Pin WSON Download PDF datasheet for IS25WP064A-JKLE.pdf |
|
Microchip | Flash Serial 3V 64Mbit 64M x 1Bit 8ns 8-Pin WDFN Tube Download PDF datasheet for SST26VF064B-104I MF.pdf |
|
Micron | NOR Flash Parallel 3V 3.3V 256Mbit 32M 16M x 8bit 16bit 70ns 56-Pin TSOP Tray Download PDF datasheet for M29W256GL70N6E.pdf |
|
Winbond | NOR Flash Serial-SPI 3.3V 128Mbit 16M x 8bit 7ns 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for W25Q128FVSIG.pdf |
|
Micron | SLC NAND Flash Parallel 3.3V 4Gbit 512M x 8bit 63-Pin VFBGA Download PDF datasheet for MT29F4G08ABADAH4-AITX:D.pdf |