| Part Number | MT29F1G08ABAEAWP-IT:E |
|---|---|
| Manufacturer | Micron |
| Quantity in stock | 266990 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | SLC NAND Flash Parallel 3.3V 1Gbit 128M x 8Bit 48-Pin TSOP-I |
| Category | Memory IC |
| Family | Flash IC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MT29F1G08ABAEAWP-IT:E |
| Datasheet download |
| Part Number | MT29F1G08ABAEAWP-IT:E |
|---|---|
| Program Current | 35 mA |
| Timing Type | Asynchronous |
| Cell Type | SLC NAND |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Maximum Programming Time | 0.6/Page ms |
| Pin Count | 48 |
| Number of Bits per Word | 8 Bit |
| Boot Block | No |
| ECC Support | Yes |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Programming Voltage | 2.7 to 3.6 V |
| Screening Level | Industrial |
| Density | 1 Gb |
| Maximum Operating Current | 35 mA |
| Erase Suspend/Resume Modes Support | No |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Words | 128 m |
| Architecture | Sectored |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Block Organization | Symmetrical |
| Supplier Package | TSOP-I |
| Interface Type | Parallel |
| Page Size | 2048 byte |
| Product Dimensions | 12 x 18.4 x 1(Max) |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Support of Page Mode | Yes |
| Sector Size | 128 x 1024 KB |
| Maximum Erase Time | 0.003/Block s |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Simultaneous Read/Write Support | No |
| Command Compatible | No |
| Package | 48TSOP-I |
| Replacement Part Number | PART-MT29F1G08ABAEAWP-IT:E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Micron | NOR Flash Serial-SPI 1.8V 128Mbit 128M 64M 32M x 1bit 2bit 4bit 8-Pin 6ns SOP2 Download PDF datasheet for MT25QU128ABA1ESE-0SIT.pdf |
|
Micron | SLC NAND Flash Parallel Serial 3.3V 64Gbit 8G x 8Bit 20ns 100-Pin V-BGA Download PDF datasheet for MT29F64G08AECABH1-10Z:A.pdf |
|
Micron | NOR Flash Parallel 3V 512Mbit 64M 32M x 8bit 16bit 105ns 56-Pin TSOP Download PDF datasheet for MT28EW512ABA1LJS-0AAT.pdf |
|
Micron | NOR Flash Parallel 3V 3.3V 32Mbit 2M x 16bit 70ns 48-Pin TSOP Tray Download PDF datasheet for M28W320FCT70N6E.pdf |
|
Micron | NOR FLASH 16MX16 PLASTIC PBF TBGA 1.8V - |
|
Micron | NOR Flash Serial-SPI 3V 3.3V 128Mbit 128M 64M 32M x 1bit 2bit 4bit 7ns 24-Pin TBGA T R Download PDF datasheet for N25Q128A13E1241F.pdf |
|
Winbond | SLC NAND Flash Parallel 3.3V 1Gbit 128M x 8Bit 25ns 48-Pin TSOP Download PDF datasheet for W29N01HVSINA.pdf |
|
Micron | NOR Flash Serial-SPI 3V 3.3V 64Mbit 64M 32M 16M x 1bit 2bit 4bit 7ns 8-Pin MLP EP T R Download PDF datasheet for N25Q064A13EF640F.pdf |
|
ISSI | Flash Memory serial Download PDF datasheet for IS25LP128-JMLA2.pdf |
|
Micron | NOR Flash Parallel 3V 3.3V 128Mbit 16M 8M x 8bit 16Bit 75ns 56-Pin TSOP Tray Download PDF datasheet for JS28F128M29EWHF.pdf |