| Part Number | MTFDDAV256TBN-1AR1ZABYY |
|---|---|
| Manufacturer | Micron |
| Quantity in stock | 723950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Solid State Drive Non-Encrypted 256 GB FLASH - NAND (TLC) 120 TBW SATA-3.2 6 Gb s M.2 2280 |
| Category | Storage |
| Family | Solid State Drives |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MTFDDAV256TBN-1AR1ZABYY |
| Datasheet download |
| Part Number | MTFDDAV256TBN-1AR1ZABYY |
|---|---|
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Rad Hard | No |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Endurance Measured (DWPD) | 120 |
| Encryption Type | Non-Encrypted |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interface Type | SATA-3.2 6 Gb/s |
| Height | 2.23 mm |
| Memory Type | FLASH - NAND (TLC) |
| Screening Level | Commercial |
| Package Dimensions | 80 x 22 x 2.23 mm |
| Write Speed | 4000Mbps (Sequential)|83000IOPS (Random) |
| Memory Size | 256 Gb |
| Read Speed | 4240Mbps (Sequential)|55000IOPS (Random) |
| Replacement Part Number | PART-MTFDDAV256TBN-1AR1ZABYY |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
HGST | Solid State Drive 1.6 TB FLASH - NAND (MLC) PCIe Gen3 x4 Download PDF datasheet for HUSPR3216AHP301.pdf |
|
SanDisk | Solid State Drive 960 GB FLASH - NAND (MLC) SATA-3.1 6 Gb s Download PDF datasheet for SDLFNCAR-960G-1HA2.pdf |
|
Micron | Solid State Drive AES 256-bit TCG 1 TB FLASH - NAND (TLC) 400 TBW SATA-3 6 Gb s 2.5 Inch Download PDF datasheet for MTFDDAK1T0TBN-1AR1ZABYY.pdf |
|
Micron | M.2 1TB SSD L95B - |
|
Toshiba | Solid State Drive AES 256 bit 960 GB FLASH - NAND (MLC) SATA-3 6 Gb s Download PDF datasheet for IT3RSK41ET5G0-0960.pdf |
|
Micron | MIC1100 288GB 2.5IN SSD MTFDDAK256TBN-1A - |
|
SanDisk | Solid State Drives - SSD Client SSD Drive - |
|
Micron | Flash Card 16G-byte 3.3V Embedded USB Mass Storage Drive eUSB Download PDF datasheet for MTEDCAR016SAJ-1N2IT.pdf |
|
SanDisk | Solid State Drives - SSD Client SSD Drive - |
|
Micron | Solid State Drive 240 GB FLASH - NAND (MLC) 920 TBW SATA-3.1 6 Gb s 2.5 Inch Box Download PDF datasheet for MTFDDAK240MBP-1AN1ZABYY.pdf |