| Part Number | ICS-43432 |
|---|---|
| Manufacturer | InvenSense |
| Quantity in stock | 139800 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Low-Noise Microphone with I\u00b2S Digital Output |
| Category | Sensors & Transducers |
| Family | Audio Sensors and Transducers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ICS-43432 |
| Datasheet download |
| Part Number | ICS-43432 |
|---|---|
| Sensitivity | -26±1 dB |
| Packaging | Tape and Reel |
| Shape | Rectangular |
| Lead Free | Yes |
| Frequency Range | 50 to 20000 Hz |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.62 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.63 V |
| Family | ICS-43432 |
| Technology | MEMS |
| Maximum Current Consumption | 1.5 mA |
| Rad Hard | No |
| Termination Method | Solder |
| Directivity | Omni-Directional |
| Minimum S/N Ratio | 65 dB |
| Product Depth | 3 mm |
| Product Height | 1.2 mm |
| Product Length | 4 mm |
| Replacement Part Number | PART-ICS-43432 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
InvenSense | RF-Hardened, Low-Noise Microphone with Top Port and Analog Output Download PDF datasheet for ICS-40181.pdf |
|
Murata Manufacturing | Audio Indicator Sounder Piezo 3Vp-p Pin Through Hole Download PDF datasheet for PKM17EPP-2002-B0.pdf |
|
Kingstate | Audio Indicator Indicator Piezo 12Vdc 7mA Pin 3Vdc 3600Hz to 4600Hz Through Hole Download PDF datasheet for KPEG242.pdf |
|
InvenSense | Omnidirectional Microphone with Bottom Port and Analog Output Download PDF datasheet for INMP401ACEZ-R7.pdf |
|
Kingstate | Audio Indicator Indicator Piezo 12Vdc 6mA Pin 3Vdc 3000Hz to 4000Hz Through Hole Download PDF datasheet for KPEG272.pdf |
|
STMicroelectronics | High-performance MEMS audio sensor: fully differential analog bottom-port microphone Download PDF datasheet for MP23AB01DHTR.pdf |
|
InvenSense | Low-Noise Microphone with TDM Digital Output - |
|
Kingstate | Audio Indicator Transducer Piezo 3Vp-p 5mA Solder Pad Surface Mount Download PDF datasheet for KMTG0902.pdf |
|
Kingstate | Audio Indicator Buzzer Magnetic 12Vp-p 40mA Solder Pad 8Vo-p Surface Mount Download PDF datasheet for KTG1212H-A NEW.pdf |
|
PUI Audio | Mic Omni-Directional 2200Ohm -44\u00b12dB 10Vdc Round Solder Pad Download PDF datasheet for POM-2244L-C33-R.pdf |