MSH1050H-48.000MHZ-T MMD Components
MSH1050H-48.000MHZ-T Images
Please contact us for more photos of MSH1050H-48.000MHZ-T
Part Number MSH1050H-48.000MHZ-T
Manufacturer MMD Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Crystal Oscillator 48MHz 1.8V 15pF 4-Pin CSMD T R
Category Logic & Timing IC
Family SMD Crystal Oscillator
ROHS Compliant Yes
MSL Level MSH1050H-48.000MHZ-T
Datasheet download MSH1050H-48.000MHZ-T.pdf
Request Quotation for MSH1050H-48.000MHZ-T
MSH1050H-48.000MHZ-T Specifications
Output Level HCMOS
Load Capacitance 15 pF
Frequency Stability ±50 ppm
Standard Frequency 48 MHz
Pin Count 4
Frequency Aging ±5(1st) ppm
Supplier Package CSMD
Package Dimensions 3.2 x 2.5 x 1.3 mm
Type Crystal Oscillator
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Maximum Processing Temperature 260 °C
Lead Finish Gold Over Nickel
Maximum Symmetry 60 %
Operating Supply Voltage 1.8 V
Operating Temperature 0 to 70 °C