| Part Number | MAX2021ETX+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 638470 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Quadrature Mod Dmod 1.2GHz 36-Pin TQFN EP |
| Category | RF & Microwave |
| Family | RF ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX2021ETX+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX2021ETX+ |
|---|---|
| Typical Noise Figure | 9.3 |
| Maximum Supply Current | 0.315 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Conversion Gain | 0.06 dB |
| Mounting | Surface Mount |
| Typical Output Power | 0.7 dBm |
| Operating Supply Voltage | 5 |
| MSL Level | 1 |
| Programmable | No |
| Device Type | Modulator/Demodulator |
| Maximum Power Dissipation | 1654 |
| Pin Count | 36 |
| Maximum I/Q Frequency | 1200 |
| Modulation Type | Quadrature |
| Supplier Package | TQFN EP |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 6 x 6 x 0.73 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 36TQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MAX2021ETX+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TDK | TDKCU4S0506AC-751-XR SMD CIRCULATOR 746~ Download PDF datasheet for CU4S0506AC-751-XR.pdf |
|
NXP | NTAG Contactless and Contact Interface 8-Pin XQFN T R Download PDF datasheet for NT3H1201W0FHKH.pdf |
|
NXP | Transponder Chip 32-Pin HVQFN T R Download PDF datasheet for NCF29A1MHN 0500IJ.pdf |
|
QORVO | RF Switch Single SPDT 5MHz to 6000MHz 29dB 12-Pin QFN Download PDF datasheet for RFSW1012.pdf |
|
Pulse | WLAN AUX ANTENNA - |
|
Texas Instruments | PLL Frequency Synthesizer Single 36-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LMX2541SQ2060E NOPB.pdf |
|
QORVO | RF Switch SPDT 5MHz to 6000MHz 33dB 12-Pin QFN T R Download PDF datasheet for RFSW1012TR7.pdf |
|
Anaren | Power Divider 6-Pin SMD T R Download PDF datasheet for PD0922J5050S2HF.pdf |
|
Silicon Labs | PLL Clock Generator Single 1MHz to 200MHz 24-Pin QFN T R Download PDF datasheet for SI5335D-B01873-GMR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 8-Bit CC1110Fx 8051 CISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 36-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CC1110F32RHHT.pdf |